Σάββατο 11 Μαρτίου 2023

Η Νόορα Χόνκαλα νικήτρια της 4ης Γύρας Μάνης! [ΒΙΝΤΕΟ]

Η Φινλανδή υπερμαραθωνοδρόμος Νόορα Χόνκαλα ήταν η νικήτρια της 4ης Γύρας Μάνης που ...

ξεκίνησε το Σάββατο 11 Μαρτίου 2023 στις 09:00.

Η 30χρονη δρομέας, με πολλές επιτυχίες σε αγώνες στην Ελλάδα, ολοκλήρωσε τα 80 χλμ. με αφετηρία και τερματισμό την Αρεόπολη σε 7:00:42.

Πριν από τρεις εβδομάδες στον 12ωρο αγώνα του Sparta City Ultra, η Νόορα Χόνκαλα σημείωσε νέο ρεκόρ Φινλανδίας, με 146 χλμ. σε 12 ώρες, και βρίσκεται στην 5η θέση στις γυναίκες σε 12ωρο αγώνα (πρώτη είναι η Ντομινίκα Στέλμαχ από την Πολωνία με 152 χλμ.).

Δεύτερος στην 4η Γύρα Μάνης τερμάτισε ο Ιωάννης Δημόπουλος σε 7:06:27 και τρίτος ήταν ο Λούκασζ Σάγκαν με 7:10:40.

Ο Πολωνός υπερμαραθωνοδρόμος ήταν ο νικητής του Φειδιππίδειου Αθλου (Αθήνα – Σπάρτη – Αθήνα, 490 χλμ.) τόσο τον Νοέμβριο που μας πέρασε όσο και την αμέσως προηγούμενη χρονιά.