Latest News

Τετάρτη 23 Νοεμβρίου 2022

Μουντιάλ 2022: Σάρωσε η Ισπανία με 7-0 απέναντι στην Κόστα Ρίκα [ΒΙΝΤΕΟ]

Πρεμιέρα με 7 γκολ απέναντι στην Κόστα Ρίκα έκανε η Ισπανία στην έναρξη των αγώνων του 5ου ομίλου στο Μουντιάλ του Κατάρ.

«Στόχος μας είναι να παίξουμε επτά ματς στο Κατάρ» είχε πει ο Λουίς Ενρίκε λίγο μετά την ανακοίνωση της αποστολής της Εθνικής Ισπανίας για την τελική φάση του Μουντιάλ 2022, όταν είχε επικριθεί από τον Τύπο της χώρας για τις επιλογές του.

Σήμερα όμως δικαιώθηκε, μετά το 7-0 επί της Κόστα Ρίκα. Πρόκειται για την μεγαλύτερη σε εύρος νίκη των Ισπανών σε τελική φάση Μουντιάλ αλλά και αντίστοιχα την πιο βαριά των Κοσταρικανών, στην 6η τους παρουσία σε Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου.

Το σκορ άνοιξε στο 11ο μόλις λεπτό ο Όλμο ενώ ακολούθησαν στο 21ο ο Ασένσιο, στο 31ο μετά από πέναλτι ο Φεράν Τόρες, ο οποίος σκόραρε ξανά στο 54ο λεπτό.

Στο 74ο ακολούθησε ο Γκάβι, στο 90ο ο Σολέρ και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μοράτα.

Σημειώνεται δε, ότι ο Ντάνι Όλμο σημείωσε το 100ο γκολ της Ισπανίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο, κάνοντάς την, την έκτη ομάδα που έφτασε σε αυτό το ορόσημο στην ιστορία της διοργάνωσης, μετά τη Βραζιλία (229), τη Γερμανία (227), την Αργεντινή (138), την Ιταλία (128) και τη Γαλλία (124).