Από τον Κύρο Παληκάρη
Μετά από πολύ καιρό αδράνειας και αδιαφορίας φαίνεται πως τώρα άρχισαν να γίνονται οι πρώτες προσπάθειες στον Πειραιά για την αντιμετώπιση...
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj6s3tvwpxyJOFu4gTaWOoWWgaTXjNfElsEj8kon4aN2kvMcjABpWyHpYDla_qOBab8YOdZLtR0FwDNKK-foxxHXrWSeuviO5eXGdOV7m6t2G-sA7hYuGLGM2awLy4GEphjA0dYcg2XLj8/s400/reportaznet+5+%25282%2529.jpg)
Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση, το κλιμάκιο της ΕΛ.ΑΣ χρειάστηκε τη συμβολή της Δημοτικής Αστυνομίας (!) για να προχωρήσει σε κατάσχεση των παράνομων προϊόντων, τα οποία καταστράφηκαν, ενώ έγιναν και συλλήψεις μικροπωλητών.
Η αδράνεια
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjtLKFaaX2VnKTx6p_HXkC_eX736irDkNcAL6XSU3_y6Pskuw3T1Ao6w445NZ3oZK_QvPQK8EnFyxrsMmVkgPrC7oxmqEu5yJrcQCP10wpE3LUt_eqeIs6br6HQr5NA-6RrFnksPNqOXmk/s400/reportaznet+5+%25281%2529.jpg)
Η κατάσταση είχε ξεφύγει από κάθε έννοια πολιτισμένου κράτους, με την ανοχή των αρχών που έκαναν τα στραβά μάτια και είχαν σηκώσει τα χέρια ψηλά, δηλώνοντας αδυναμία να αντιμετωπίσουν ένα υπαρκτό πρόβλημα. Με δηλώσεις του τύπου ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για το παρεμπόριο, νομιμοποιούσαν επί της ουσίας τους παράνομους μικροπωλητές που έστηναν ανενόχλητοι τους πάγκους τους.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgJvHQQkrgAyAx4j_Aqmyoqi7HKJC-mDAh3V-EOQLzUHJ0hF-fqZf_osgGshuY_pcqD_xBcQtBQ6amGHhBOUdmkWzupKklev-393FK_1mXJudY4cF-QWudG0Ys4vIXZz7JK6fYPVnOxadQ/s400/reportaznet+33.jpg)