Latest News

Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2022

Μουντιάλ 2022: Η Αργεντινή στα ημιτελικά – Πέρασε και το εμπόδιο της Ολλανδίας στα πέναλτι

Μπορεί να δεινοπάθησε, να… σύρθηκε από την Ολλανδία στο έξτρα ημίωρο κι από εκεί στα πέναλτι, όμως στην ψυχοφθόρο διαδικασία αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Μουντιάλ με συνολικό σκορ ...3-4. (2-2 η κανονική διάρκεια)

Η «αλμπισελέστε» ήταν κυρίαρχη για τουλάχιστον 80 λεπτά στο ματς, προηγήθηκε με 2-0 έχοντας τον αρχηγό της σε εκπληκτική βραδιά με απίθανη ασίστ και γκολ, αλλά στα τελευταία λεπτά οι «οράνιε» χτύπησαν δύο φορές με τον Βέγκχορστ και έστειλαν το ματς στην παράταση.

Με την κομπίνα του αιώνα ήρθε η ισοφάριση για την ομάδα του Φαν Χάαλ που ήταν κατώτερη και στην παράταση και τελικά η «λύτρωση» για την Αργεντινή ήρθε στα πέναλτι, με τον Εμιλιάνο Μαρτίνες να πιάνει δύο εκτελέσεις και να στέλνει την ομάδα του στα ουράνια. Και τώρα Κροατία για το σύνολο του Λιονέλ Σκαλόνι που απέχει δύο ματς από το όνειρο.