Latest News

Κυριακή 29 Νοεμβρίου 2020

Formula 1: Σοκαριστικό ατύχημα για τον Γκροζάν στο Μπαχρέιν - Εξερράγη το μονοθέσιό του (ΒΙΝΤΕΟ)

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο άνοιξε το Grand Prix του Μπαχρέιν το απόγευμα ...της Κυριακής.

Λίγα δευτερόλεπτα μετά την εκκίνηση, ο Ρομέν Γκροζάν έχασε τον έλεγχο του μονοθεσίου του, με αποτέλεσμα αυτό να βγει εκτός διαδρομής και να εκραγεί. Ο έμπειρος «πιλότος» βγήκε μέσα από τις φλόγες ευτυχώς έχοντας τις αισθήσεις του.
Για την ιστορία, ο επτά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής, Λιούις Χάμιλτον, αναδείχτηκε νικητής στο Μπαχρέιν, σ' ένα Γκραν Πρι που οδηγήθηκε σε προσωρινή διακοπή μετά από ένα τρομακτικό ατύχημα που είχε ο Γάλλος πιλότος της Haas Ρομέν Γκροζάν. O Χάμιλτον που είχε «σφραγίσει» την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος στην Τουρκία πριν από δύο εβδομάδες, πανηγύρισε στο Σακχίρ την 95η νίκη του έχοντας ξεκινήσει από την pole position. Ήταν δε η 5η διαδοχική και 11η στα 15 συνολικά Γκραν Πρι της σεζόν μέχρι στιγμής. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Ολλανδός πιλότος της Red Bull Μαξ Φερστάπεν, ενώ ο Αλεξάντερ Αλμπόν ανέβηκε επίσης στο πόντιουμ ως 3ος. Μηχανικό πρόβλημα αντιμετώπισε προς το τέλος του αγώνα ο Σέρχιο Πέρεθ.