Latest News

Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2018

O Παναθηναϊκός νίκησε με 91-80 τον Ολυμπιακό

Με πιεστική άμυνα, πολυφωνία στην επίθεση και επιμέρους σκορ 26-14 στην 3η περίοδο, ο Παναθηναϊκός αντέστρεψε το -7 του ημιχρόνου υπέρ του Ολυμπιακού (41-48)...
θέτοντας τις βάσεις για μία μεγάλη νίκη στο ΟΑΚΑ, 93-80, για την 6η αγωνιστική της Euroleague.
Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική νίκη του Παναθηναϊκού επί των «ερυθρόλευκων», σε Ελλάδα και Ευρώπη, από τους τελικούς της Α1 πέρυσι και 5η στο σύνολο στα 14 ευρωπαϊκά ντέρμπι «αιωνίων». Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε κατά μία νίκη τους Πειραιώτες στη διοργάνωση (4-2 έναντι 3-3), με τις δύο ομάδες να έχουν ξανά ραντεβού στο ΟΑΚΑ πολύ σύντομα, για την 6η αγωνιστική της Α1, στις 18 Νοεμβρίου.
Ο Ολυμπιακός πλήρωσε την κακή του τρίτη περίοδο, όταν δεν άντεξε στην πίεση του Παναθηναϊκού. Ο Μπλατ επέλεξε να πάει σε όλο το ματς με δύο γκαρντ, τον Σπανούλη και τον Γκος, έβαλε μόνο 2 λεπτά τον Μάντζαρη και τελικά το πλήρωσε. Τα ημίψηλα σχήματα δεν είχαν τη λύση απέναντι στην πίεση των πρασίνων, ο Παναθηναϊκός έβαλε τα τρίποντα κι έτσι ήρθε το 50-32 του δευτέρου ημιχρόνου.
Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 9(1), Λάνγκφορντ 3 (1), Παπαγιάννης, Λάσμε 5, Παπαπέτρου 7(1), Παππάς 3, Γκιστ 10, Λεκαβίτσιους 17 (3), Λοτζέσκι 10(3), Καλάθης 14 (2 τρ, 7 ρ., 7 ασ.), Αντετοκούνμπο 12, Μήτογλου 3.