Latest News

Σάββατο 26 Μαρτίου 2016

Εκτός Ολυμπιακών Αγώνων οι γυναίκες στο πόλο

Όνειρο ήταν και πάει για την  εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των γυναικών, καθώς έχασε στη διαδικασία των πέναλτι, την ευκαιρία να προκριθεί για τρίτη φορά σε...

Ολυμπιακούς Αγώνες.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, ηττήθηκε 13-12 στα πέναλτι (10-10 κανονικός αγώνας) από την Ρωσία, στα προημιτελικά του Προολυμπιακού Τουρνουά που φιλοξενούνται στην πόλη Γκούντα της Ουγγαρίας και έμεινε εκτός Ολυμπιακών Αγώνων για δεύτερη συνεχή φορά.
Η ελληνική ομάδα έφτασε στην πηγή εννέα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου, όταν με γκολ της Ξενάκη πήρε προβάδισμα 10-9. Όμως, η Ρωσία με γκολ της Σιμάνοβιτς τέσσερα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ισοφάρισε το ματς και το έστειλε στην παράταση, όπου εκεί πήρε τη νίκη με 13-12 χάρη στο τελευταίο εύστοχο πέναλτι της Μπορίσοβα.
Τα οκτάλεπτα: 5-3, 1-2, 1-2, 3-3 (κ.α.) 2-3 (παράταση)
Τα τέρματα της Ελλάδας στην κανονική περίοδο σημείωσαν οι Αντιγόνη Ρουμπέση (4), Βασιλική Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου, Χριστίνα Τσουκαλά (2) και Έλενα Ξενάκη (2), ενώ για την Ρωσία σκόραρα οι Σιμάνοβιτς (3), Ιβανόβα (3), Σομπόλεβ, Προκοφίεβα (2) και Μπορίσοβα.