Latest News

Κυριακή 8 Μαρτίου 2015

Ασημένιο μετάλλιο στον Αντώνη Μάστορα

asimenioΟ Αντώνης Μάστορας κατέκτησε την 2η θέση στο ύψος με άλμα στα 2.31, κατακτώντας το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα...
της Πράγας!
Αντίθετα, εκτός βάθρου παρά την καλύτερη φετινή επίδοση έμεινε Κώστας Φιλιππίδης. Ξεπέρασε τα 5,75μ, όμως η προσπάθεια του δεν ήταν αρκετή για να τον φέρει σε θέση μεταλλίου στην Πράγα.
Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του επί κοντώ στον κλειστό στίβο βελτίωσε τη φετινή του επίδοση στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Πράγας με 5,75μ. (είχε 5,71μ), αλλά τέθηκε εκτός της διεκδίκησης μεταλλίων. Κατέλαβε την 5η θέση με 5,75μ.
Ο κάτοχος του πανελλήνιου ρεκόρ είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στα 5,80μ. Είχε ξεκινήσει τον αγώνα από τα 5,45μ, ύψος που πέρασε με τη δεύτερη, για να ακολουθήσουν επιτυχημένα άλματα στα 5,55μ, στα 5,65μ, και στα 5,75μ.
Ο Ρενό Λαβιλενί φυσικά αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης. Εξασφάλισε τη νίκη με άλμα στα 5,90μ. και στη συνέχεια πραγματοποίησε ρεκορ αγώνων με 6,04μ, βελτιώνοντας παράλληλα την κορυφαία φετινή επίδοση στον κόσμο.
Ο τέσσερις φορές πρωταθλητής Ευρώπης πλέον στον κλειστό στίβο δοκίμασε να καταρρίψει το παγκόσμιο ρεκόρ. Ανέβασε τον πήχη στα 5,17μ. Δεν τα κατάφερε, αλλά είχε μια καλή προσπάθεια στο δεύτερο άλμα.
Την καλύτερη εμφάνιση στην καριέρα του έκανε ο Ρώσος Αλεκσάντρ Γκρίπιτς και με νέο ατομικό ρεκόρ στα 5,85μ. ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Ο Πολωνός Πιοτρ Λίσεκ ολοκλήρωσε τη δυνατή παρουσία στον κλειστό με 5,85μ. και το χάλκινο μετάλλιο.