![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjX_tTXHYyWo2u15kRgdg38lVZrobJFPx-voyrFrzvOpXv2u6TBu7p-QpevCMmZYenjRx-Os1_haqxvjOvMbJnE6fWurA853zzMY71M7RU_zpfRn-XyTJafhSv1slXVIUjyM2y4BavEFJE/s320/ximika_kriti_idrolysi.jpg)
Οι διαδηλωτές συγκεντρώθηκαν αρχικά στην πλατεία της Δημοτικής Αγοράς και στη συνέχεια πραγματοποιούν μηχανοκίνητη πορεία προς τη βάση της Σούδας και τριήμερος αποκλεισμός.
Σύμφωνα με το Παγκρήτιο Συντονιστικό κατά των Χημικών, σχεδιάζεται παράλληλα εκ νέου εν πλω διαμαρτυρία με αλιευτικά και φουσκωτά που θα αποπλεύσουν από τα Χανιά και θα προσπαθήσουν να προσεγγίσουν το Cape Ray στο σημείο της υδρόλυσης.
Φορείς και συλλογικότητες, προκειμένου να δυναμώσουν τη φωνή διαμαρτυρίας, έχουν προγραμματίσει δράσεις προκειμένου να διευκολυνθεί η μεταφορά του κόσμου στη νατοϊκή βάση.