Latest News

Παρασκευή 10 Μαΐου 2013

Πέρασε άνετα στον τελικό ο Ολυμπιακός

Στον τελικό του φάϊναλ φορ της Ευρωλίγκας βρίσκονται για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά οι ερυθρόλευκοι μετά την καθολική επικράτηση επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχα με...  69-52.
Ιδανικό ξεκίνημα για τους ερυθρολεύκους, στον πρώτο ημιτελικό της φετινής Ευρωλίγκας, στο Λονδίνο. Με σερί 12-2 στο τελευταίο τετράλεπτο της πρώτης περιόδου, παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ (17-24), τιμωρώντας τη ρωσική άμυνα για τις αργές περιστροφές της. Με 8/15 σουτ, 7/8 βολές και μόλις μία ασίστ (!) κλείνει ο Ολυμπιακός το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στο +13 (25-38), μόλις επέβαλε τη δική του θέληση στο παρκέ. Θα μπορούσε να φτάσει ακόμα ψηλότερα το δείκτη του σκορ, αν δεν είχε σουτάρει 2/12 εντός παιδιάς στα τελευταία 6' του πρώτου ημιχρόνου (σκορ 28-40). Η διαφορά έφτασε στο +17 (28-45), στο τρίτο λεπτό του δευτέρου, και παρέμεινε εκεί γιατί ο Ρώσοι πέτυχαν μόνο βολές στην τρίτη περίοδο!