![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEih3F7iGzw9Q2uAhHbUwyqwFi4iBfECrUsIIlMVjIBsrnK3AeulMpyYOZY8Cx-sn-zZZqf2hXKTeI3jU1W2hn1n4nFrf36v2PuujAnqnvhaW-0H0HCF-ycDaGsVUxCN8plmNWtYpOpMoWxQ/s320/%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%82.jpg)
όλων μας.
Ωστόσο, παρατηρείται το φαινόμενο ότι σε όποια εκδήλωση ιστορικού ενδιαφέροντος διοργανώνει ο Δήμος Πειραιά κεντρικός ομιλητής είναι πάντα ο Σαράντος Καργάκος.
Το όνομα του ιστορικού φιγουράρει (και) στην εκδήλωση-αφιέρωμα για την Ελληνική Επανάσταση του 1821 που θα πραγματοποιηθεί στο νεοκλασσικό της Κανθάρου.
Αναρωτιέται κανείς, μα καλά δεν υπάρχει άλλος ιστορικός-συγγραφέας που θα μπορούσε να μιλήσει σε εκδήλωση ανάλογου περιεχομένου; Εκτός αν στον Πειραιά δεν γίνεται ιστορική εκδήλωση χωρίς τον Καργάκο.
@ Έτσι όπως πάει ο Δήμος ίσως χρειάζεται να κάνει καμία σύμβαση έργου με τον αξιόλογο ιστορικό, που κινδυνεύει να τον μετατρέψουν σε μαϊντανό κι είναι πραγματικά κρίμα...