![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiNOGK_NcXVqxNjVFri6i98DXt8ojGNK8UgVnwQDFwFyP3jcjJEznVADUoRdoe2_sgRZbMpsT6SzdXjxm2mQlPH8wtbJagNehH4-Q9gQL2HIUlPj1Q9QkefRPnLzRjYhh0CmFgWPBdvGl9d/s320/%25CE%25BA%25CE%25BB%25CE%25B5%25CE%25B9%25CE%25B4%25CE%25B9%25CE%25B1.jpg)
«Θα παραδώσω τα κλειδιά του δήμου στην κυβέρνηση αν δεν φροντίσει να αυξήσει τη χρηματοδότηση του δήμου, η οποία είναι ελάχιστη μπροστά στα λειτουργικά μας έξοδα». Το είπε ο......δήμαρχος Βασίλης Μιχαλολιάκος τονίζοντας πως για εκείνον είναι casus belli να μην εγγυάται η εκάστοτε κυβέρνηση τη μισθοδοσία των εργαζομένων.
«Δεν μπορώ να το ανεχθώ αυτό και δεν θα επιτρέψω επί δημαρχίας Μιχαλολιάκου, να μην πληρώνουμε τα αυτονόητα» τόνισε ο δήμαρχος. Χαρακτηριστικό της κυβερνητικής απαξίωσης είναι ότι οι ΚΑΠ στο δήμο Πειραιά ανέρχονται σε 25 εκατομμύρια ευρώ ενώ ο Δήμος Πειραιά χρειάζεται 40 εκατομμύρια ευρώ για να συνεχίσει απρόσκοπτα την μισθοδοσία των υπαλλήλων του. Με δεδομένο ότι γίνεται παρακράτηση 17 εκατομμυρίων ευρώ από τις τοκοχρεολυτικές δόσεις, επί της ουσίας ο δήμος δεν εισπράττει τίποτα.
@Απορίας άξιον είναι πως πληρώνονται οι εργαζόμενοι του δήμου…